Rozhovor z Rave.cz s PvD

21. září 2007 v 12:32 | trancovka |  → Paul van Dyk

Not Only Paul But Full On In Concert... With Friends!


Při příležitosti "návratu krále" do Prahy jsme díky společnosti United Music Events dostali příležitost k rozhovoru s deejayskou legendou Paulem van Dykem. Zařadili jsme se tak po bok různých televizních a rozhlasových stanic a využili jsme Paulovy skvělé nálady k tomu, abychom se ho zeptali na velké množství různorodých otázek.
- Paya & Lwice: Ahoj, Paule, reprezentujeme dance music info server Rave.cz a moc děkujeme za možnost položit Ti pár otázek...
- Paul van Dyk: (skočí náhle do řeči) My už jsme se potkali, že?
Už jsme spolu mluvili pětkrát (smích v celé místnosti), naposledy to bylo na Streetparade, kde nás Alexx společně fotil ...
Jasně! Bezva!
Zkusili jsme zformulovat zajímavé otázky, ne takové ty obvyklé. Takže zaprvé, proč se Tvé album jmenuje In Between?
Když ho posloucháte, nemůžete říct, že je tranceové, techy, speciální. Všechny moje zkušenosti, které získávám během svých cest, se do mé hudby promítají. Stejně tak na ni mají vliv všichni Ti fantastičtí lidé, se kterými jsem měl tu možnost spolupracovat. Takže to album je skutečně In Between ("mezi") všemi žánry. Je to druh vyjádření, a nikoliv jen toho nebo onoho, ale je to prostě o elektronické hudbě a o všem, co s ní může souviset.
Na tvém předcházejícím albu obsahoval track That´s Life kromě vokálu Johna McDaida také ten Tvůj. Je pravda, že hlas ve World In My Eyes je opět Tvůj?
Paul udělá nejskromnější a nejstydlivější výraz obličeje na světě. (smích v celé místnosti)
Tak je to jasné! Když jsme u těch vokálů, uvažuješ zase o spolupráci se svou manželkou? Všichni totiž dobře známe její fantastický hlas v nezapomenutelném tracku Together We Will Conquer.
Možná, ale momentálně jsme oba příliš zaměstnáni na to, abychom našli čas a šli do studia společně, takže možná na dalším albu.

Je pravda, že legendární píseň For An Angel byla původně věnována jí?
Ano!
Co považuješ za největší úspěch svého života?
Moji svatbu!
Wow, skvělé - Tvoje manželka je šťastná žena! A jak jsi se cítil, když jsi byl vyhlášen světovou jedničkou podle DJ Magu?
Panebože! (smích) Ne, bylo to prostě ohromující, když Tě tolik lidí zkrátka podporuje a podporuje to, co děláš, takže jediné, co můžeš říct, je: skutečně děkuji! To je přesně, co jsem cítil, prostě jsem byl vděčen celému světu.
Cítíš nějakou rivalitu mezi sebou a dalšími DJs na vrcholu světového žebříčku?
To není rivalita. Prostě různí lidé mají rádi různé lidi. Například Sasha nebo Carl Cox jsou moji dobří kamarádi a známe se moc a moc dlouho. Když se potkáme, tak je legrace. Je to určitě víc o lidském charakteru než o nějaké rivalitě.
Co se týče konceptů, jako je např. Armin Only nebo Full On Ferry, chystáš se také na nějaký sólový koncert?
Nejsem si jistý, jestli můžu jejich koncepty srovnávat, protože jsem je vlastně nikdy nenavštívil ... celou noc jsem už odehrál sólo mnohokrát.
A co takhle nějaký stadion jen a jen pro Tebe?
No, museli jsme uspořádat dvě show v Central Parku den po sobě, protože ta první se velmi rychle vyprodala. Jinak nějak nemám potřebu někam napsat své jméno a doplnit jej dovětkem In Concert, nebo Full On, nebo Only. Zkrátka záleží jen na té hudbě.
Jak se Ti líbilo Tvé živé vystoupení na letošní The Love From Above v Berlíně?
To bylo poprvé, takže jsem se dost bál, jak to dopadne, ale bylo to opravdu super a užil jsem si to! Podobně jsme udělali Central Park shows, škoda, že na Dance Valley nemohli dorazit vokalisté. Pak proběhlo SW4 v Anglii, což bylo fantastické, za dva týdny bude Los Angeles ... takže je to fakt zábava ... (chvíle přemýšlení) ... vlastně bych to mohl pojmenovat: Paul, Not Only, Just Full On ... (s obrovským nadšením) Not Only Paul But Full On In Concert (smích v celé místnosti) ... taaak, a k tomu přidáme With Friends (ještě větší výbuch smíchu) ... nebo vlastně & Friends, tak to všichni říkají, že?!
Paráda! V posledních měsících často hraješ živě na klávesy, co takhle nějaký Back2Back Live Act s Giuseppem Ottavianim?
Jasně, to bychom mohli udělat, to by byla legrace ... jen je technickou otázkou, jak úspěšně propojit 4 laptopy. (smích)
Máš nějakou oblíbenou píseň z vlastní produkce, která pro tebe znamená něco zvláštního?
Všechny pro mě znamenají něco zvláštního! Víte, to nemá nic společného s tím, jak úspěšný ten track je, je to osobní věc. Mám rád songy, které si lidé moc nepamatují, jako například A Magical Moment - to je dobrý příklad, třeba v porovnání s For An Angel ... nebo s něčím z nového alba ... všechno je součástí mého hudebního snažení.
Jak je to se správnou výslovností Tvého jména, je původem holandské?
Ne, není. Ale angloameričané říkají [Pól ven Dajk], zatímco frankofonní lidé a Němci říkají [Paul fan Dück].
Co jsi dělal, než jsi se stal DJem?
Po škole jsem se vyučil - dnes bychom řekli - broadcast technician ("rozhlasový technik"), s čímž jsem musel přestat, protože po odchodu z východního Německa jsme přišli na Západ a tam už tahle profese neexistovala. Technika byla prostě dál, takže jsem začal v učení na tesaře, které jsem nedokončil, protože hudba začala v mém životě znamenat víc a víc.
Co máš na své současné profesi nejraději?
Mám možnost hrát svou oblíbenou hudbu před lidmi po celém světě. (smích) Jednoduché, že?!
A nejhorší bude asi cestování, že?! Jak trávíš čas během cesty?
Spánkem! A snahou neposlouchat partu babiček ve vlaku! (údiv v celé místnosti) My jsme dneska totiž přijeli vlakem, a ten byl plný lidí starších 70 let, kteří na sebe pokřikovali. A byl tam jeden a hulákal: (začne křičet) To v roce 1967, to jsem plul na lodi z Miami! (nasadí vážný výraz) Věřte mi, celý vlak věděl všechno o celém jeho životě! (smích v celé místnosti)
Zabýváš se také charitou, se kterými nadacemi spolupracuješ?
Je jich několik, ale tou hlavní je Akanksha v Indii. Je to projekt na podporu dětí ze slumů. Další sídlí v Berlíně a jmenuje se Rückenwind. Ta podporuje děti z rodin s neradostným zázemím. A další je projekt proti AIDS. Já jsem něčím jako mentorem a jde o program pro školy. A to s cílem poskytnout dětem informace o nebezpečí a o tom, jak se proti němu ochránit.
Jsi znám také jako vždy dobře oblečený ...
Dobře oblečený? (začne prohlížet boty a ponožky.. postupně výbuch smíchu v celé místnosti) No vždycky se oblékám k dané příležitosti, takže dneska mám tenisky, džíny... no, myslím, že o nich nejde říct, že jsou od Giorgia Armaniho (smích v celé místnosti) ... a mám tričko Vonyc, což je moje vlastní malá značka. (smích)
Věděli jsme, že Tě tím dostaneme! (smích)
Upřímně, když hraju, tak si prostě vezmu džíny a tričko, protože se v tom dá volně pohybovat (živá gestikulace... smích v celé místnosti).
www.raverecords.cz
Nakupuj a poslouchej In Between na www.raverecords.cz.
Jaký druh jídla máš nejraději? Máš nějakou oblíbenou kuchyni?
Myslím, že indickou a mexickou. Ale mám rád i asijskou, třeba Singapur.
A k pití?
Momentálně piju spoustu rajčatového džusu. Jsem pravděpodobně jediný člověk, který ho pije na zemi a ne na palubě letadla!
Kdy jsi byl naposledy v kině?
(velmi, velmi dlouhé přemýšlení) Budou to tak dva roky.
Máš oblíbený nějaký druh filmů nebo seriálů?
Mám rád Little Britain, což je komediální pořad z Anglie. Jestli ho neznáte, tak ho opravdu musíte zkusit, to je taková legrace! (Dykův tour manager Charles začne předvádět jednu z postav) Naše oblíbená! ... Pak mám rád všechny série CSI ("Kriminálka"), v porovnání s ostatními nemám rád jen CSI: Miami ("Kriminálka Miami"). Můj nejoblíbenější film je pravděpodobně Anglický pacient.
Jak trávíš volný čas? Jak nejraději relaxuješ?
Rád běhám se svými psy! Trávím s nimi hodně času. A také s přáteli! A také chodím do kina. (smích)
(smích) Díky moc za Tvůj čas, užij si party a hodně štěstí do budoucna!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama